Kasza pęczak to idealny dodatek do obiadu, dobrze sprawdza się zarówno w sałatkach, jak i na słodko. Pęczak to zdrowy rodzaj kaszy jęczmiennej zrobionej z całych ziaren jęczmienia.
Kasza pęczak to źródło rozpuszczalnego błonnika i węglowodanów. Zawiera witaminy z grupy B, witaminy E i K oraz minerały: magnez, fosfor, cynk, selen, miedź. Kasza gruboziarnista korzystnie wpływa na nasz przewód pokarmowy i przemianę materii.
Kasza pęczak może stanowić:
- dodatek do sałatek
- składnik do faszerowania warzyw np. papryki
- składnik farszu do gołąbków
- dodatek do gulaszu
- połączenie z różnymi sosami
- dodatek do mięsa na pulpety
- bazę do krupniku
- kotleciki, placuszki z kaszy
- składnik kutii na Wigilię
- składnik słodkiego deseru z bakaliami
- samodzielny dodatek do obiadu zamiast ziemniaków lub ryżu
Jak ugotować kaszę pęczak?
Kaszy ani ryżu nigdy nie gotujcie w torebkach, gdyż w wodzie zostaje większość cennych składników.
Kasza lekko klejąca np. do obiadu, farszu lub na słodki deser:
- Szklankę kaszy pęczak zalać 3 szklankami zimnej wody i dodać 1/2 łyżeczki soli. Gdy pęczak zacznie się gotować, zmniejszyć moc palnika do minimum i gotować bez mieszania pod przykryciem 15 - 20 minut.
- Po ugotowaniu wyłączyć palnik wymieszać i pozostawić pod przykryciem przez 10 - 15 minut, aż kasza napęcznieje i wchłonie cały płyn. Naczynie można owinąć ścierką.
Kasza na sypko np. do sałatek:
- Szklankę kaszy opłukać zimną wodą i wrzucić do wrzącej (2,5 szklanki) wody. Do wody wcześniej dodać 1/2 łyżeczki soli i łyżkę oleju.
- Kaszę pęczak gotować bez mieszania pod przykryciem na małej mocy palnika od momentu powtórnego zagotowania się 15 - 20 minut.
- Następnie wymieszać i odstawić pod przykryciem na około 10 minut, aby kasza napęczniała i wchłonęła płyn. Naczynie owinąć ścierką.
Rzeczywiście, kasza gotowana w torebkach jest bez smaku i to co zdrowe wylewamy z wodą.
OdpowiedzUsuń