Menu

Jak ugotować kaszę gryczaną?

Kasza gryczana jest zdrowa, lekkostrawna i bardzo smaczna, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio ugotowana. Dobrze ugotowana kasza zachowuje swój kształt, wartości odżywcze i przyjemny smak.

 Ugotowana kasza gryczana nie prażona

Jakie są korzyści z ugotowanej kaszy gryczanej nieprażonej?

Najczęściej gotuję kaszę gryczaną nieprażoną, gdyż w moim domu bardziej ją lubimy i pasuje do większości dań obiadowych. Kaszy lepiej nie gotować w torebkach, gdyż traci wiele cennych składników, a cały smak zostaje w wodzie, którą później wylewamy.

Kasza gryczana dobrze wpływa na nasz układ krążenia, gdyż wzmacnia naczynia krwionośne. Odkwasza nasz organizm i zawiera bardzo dużo błonnika, a przy tym nie zawiera glutenu, dlatego mogą ją jeść osoby będące na diecie bezglutenowej. Dodatkowo jest bardzo sycąca i nie ma dużo kalorii, co powinny docenić osoby aktywne i dbające o linię.

Kaszę gryczaną nieprażoną można wykorzystać:

  • do sosów grzybowych i mięsnych
  • z farszami do mięsa i warzyw
  • z gulaszem
  • w farszu do pierogów i gołąbków
  • do zapiekanek z warzywami lub mięsem
  • w sałatkach z warzyw i grzybów
  • do pulpetów
  • jako składnik chleba
  • do zup

Jak ugotować kaszę gryczaną nieprażoną?

  1. Zagotować 2 szklanki wody z 1/2 łyżeczki soli i wsypać szklankę kaszy gryczanej nieprażonej i zamieszać. Można dodać łyżkę oleju rzepakowego, ale nie koniecznie. Stosuję zasadę 1:2, czyli na miarkę kaszy daję 2 miarki wody.
  2. Po zagotowaniu się kaszy gotować ją pod przykryciem na minimalnej mocy palnika przez 15 minut.
  3. Następnie bez mieszania garnek zawinąć w ręcznik i odstawić na około 10 minut, aż kasza napęcznieje i wchłonie całą wodę.
  4. Jeśli gotuję kaszę z przeznaczeniem do farszu lub dalszej obróbki cieplnej, to wsypuję ją do zimnej wody i od momentu zagotowania się gotuję tylko 7 - 8 minut i odstawiam.

    Zobacz również: jak ugotować kaszę pęczak?

1 komentarz:

  1. Też wolę kaszę białą, nieprażoną (prażona mi "pachnie";)). Zgadzam się również z tym, że lepiej gotować bez woreczków.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny 😊 Ucieszy mnie również Twój komentarz z oceną moich wpisów.


Autor

autorWitam serdecznie :) Lubię gotować i karmić swoich bliskich. Uwielbiam poznawać nowe smaki i tworzyć różne dania, które wszystkim smakują. Uparta optymistka, twardo stąpająca po ziemi. Chętnie podzielę się swoimi pomysłami i doświadczeniem. Jeśli blog się podoba pozostaw komentarz lub polub mój profil w Social Mediach.



Przepisy kulinarne

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

strzałka do góry