Menu

Domowa kiszona kapusta

Domowa kiszona kapusta jest zdrowa, tania i bardzo smaczna. Najzdrowsza i najłatwiejsza chyba do zrobienia surówka na zimę. Kiszona kapusta stanowi również podstawę wielu dań i większość z nas ją bardzo lubi.

Kiszona kapusta z marchewką do obiadu
Jeśli chcemy ukisić większą ilość kapusty najlepiej zrobić to w kamiennym naczyniu i dopiero jak się ukisi przełożyć do słoików. U mnie niestety nie ma zbyt dużo miejsca na przechowywanie kapusty, dlatego co pewien czas kiszę ją od razu w słoikach. Do kiszenia wybierać należy dojrzałą kapustę o mocno ściśniętych liściach na główce. Do kapusty oprócz kminku można dodać kilka ziaren ziela angielskiego i ze 3 listki laurowe, chociaż kapusta ukiszona z samą marchewką jest również bardzo smaczna.

Kiszona kapusta jest cennym źródłem witaminy C i powstającego w procesie kiszenia probiotyku w postaci kwasu mlekowego. Kapusta świetnie działa na nasz układ trawienny, podnosi naszą odporność i pomaga w utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji. Polecana jest szczególnie osobom odchudzającym się, gdyż poprawia przemianę materii.

Ilość porcji: 2 słoiki o pojemności 900 ml
Czas przygotowania: 20 minut + kiszenie 3 - 7 dni

Składniki na domową kiszoną kapustę:

  • 2 kg białej świeżej kapusty
  • duża marchewka 
  • 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej (w sumie 40 g)
  • łyżka ziaren kminku (opcjonalnie) 

Jak zrobić w domu kiszoną kapustę?

  1. Kapustę umyć, osuszyć, przekroić i wyciąć głąb (twardą łodygę) ze środka.
  2. Kapustę drobno poszatkować, używam do tego maszynki do mielenia z przystawką do warzyw i ostrzem do szatkowania kapusty.
  3. Marchewkę obrać, pokroić w cienkie plasterki lub zetrzeć na dużych oczkach tarki.
  4. W dużej misce układać warstwami kapustę z marchewką i posypywać z wierzchu solą. Drewnianym wałkiem lub łyżką mocno ugniatać, aż kapusta zacznie być wilgotna i zmniejszy o połowę swoją objętość.
  5. Do warzyw dodać kminek, wymieszać i przełożyć kapustę do słoików. Kapusty do pełna w słoiki nie nakładać, pozostawić miejsce na powstające podczas kiszenia gazy i sok. Po nałożeniu mocno kapustę docisnąć.
  6. Słoiki niezbyt mocno zakręcić i wstawić najlepiej do płaskiego naczynia wyłożonego ręcznikiem papierowym. Zapobiegnie to ewentualnemu zabrudzeniu kuchni, jeśli kapusta będzie zbyt burzliwie się kisić.
  7. Słoiki odstawić w ciepłe miejsce na około 3 do 7 dni. Czas kiszenia zależy, jak ciepło jest w kuchni. U mnie było dość ciepło i kapusta była ukiszona już po niecałych 4 dniach.
  8. Jeśli stopień ukiszenia nam odpowiada, należy kapustę w słoikach łyżką poprzebijać, aby wyszły z niej gazy, a wraz z nimi goryczka i mocno docisnąć, aby była pokryta sokiem. Zakręcić i przenieść w chłodne miejsce (7 - 8 stopni C), aby mocniej już się nie kisiła.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam! Sama nie robię, ale robią ją moi Rodzice:) Nie wyobrażam sobie zimowych obiadów bez takiej surówki:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny 😊 Ucieszy mnie również Twój komentarz z oceną moich wpisów.


Autor

autorWitam serdecznie :) Lubię gotować i karmić swoich bliskich. Uwielbiam poznawać nowe smaki i tworzyć różne dania, które wszystkim smakują. Uparta optymistka, twardo stąpająca po ziemi. Chętnie podzielę się swoimi pomysłami i doświadczeniem. Jeśli blog się podoba pozostaw komentarz lub polub mój profil w Social Mediach.



Przepisy kulinarne

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

strzałka do góry